Pazartesi , 23 Ekim 2017
Anasayfa » GÜNCEL » 15. ULUSAL HİPERTANSİYON VE BÖBREK HASTALIKLARI KONGRESİ 24-28 NİSAN 2013
15. ULUSAL HİPERTANSİYON VE BÖBREK HASTALIKLARI KONGRESİ 24-28 NİSAN 2013

15. ULUSAL HİPERTANSİYON VE BÖBREK HASTALIKLARI KONGRESİ 24-28 NİSAN 2013

KONGREYE DAVET

Değerli Meslektaşlarım,

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği, 18. yaşını dolduracağı 2013 yılında, 15. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongresi’ni 24-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Antalya’da, Maxx Royal Otel’de gerçekleştirecektir. Hipertansiyon konusunda her yıl ülkemiz hekimleri tarafından birinci sırada tercih edilen Kongremiz, önceki yıllarda olduğu gibi, yine sizlerin yoğun katılım ve değerli katkılarını beklemektedir.

Derneğimiz tarafından bugüne kadar yapılmış olan ulusal ölçekli çalışmalar, günümüzde bir halk sağlığı sorunu olan hipertansiyon konusunda ülkemizin bilimsel verilerinin eksiksiz olarak belirlenmesini sağlamıştır. Önceki çalışmalarımız sayesinde Türkiye’de hipertansiyon prevalansını, insidansını ve tükettiğimiz tuz miktarını öğrenmiştik. Son olarak 2012 yılında gerçekleştirerek, 14. Kongremiz sırasında sonuçlarını paylaştığımız PatenT2 çalışması hipertansiyon prevalans, farkındalık, tedavi ve kontrolünde bir dekatta ne kadar yol aldığımızı gösterirken, SALTurk2 çalışması da diyetle alınan tuzun miktarını ve gıda kaynaklarını öğrenmemizi sağladı. Çalışmalarımızın ülkemiz hekimlerinin uygulamalarında kaynak olarak kullanıldığını görmek bizleri gururlandırırken, konu hakkında geliştirilen sağlık politikalarına dayanak olduğunu görmek de bizlere sorumluluğumuzun ne denli büyük olduğunu anımsatmakta ve yeni çalışmalar için yüreklendirmektedir.

Bilimsel çalışmalarımız kadar büyük öneme sahip olduğunu düşündüğümüz Ulusal Kongremizin, Türkiye’nin çok değerli bilim insanlarına ek olarak, yurt dışından saygın bilim insanlarının da katılımı ile hipertansiyon, böbrek sağlığı ve hastalıkları, diyaliz ve transplantasyon ana konularında çok yararlı bir güncelleme sağlayacağına inanıyoruz. Bizler birinci kongremizdeki heyecanımızı korurken, sizleri 15. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongresi’nde bu heyecana ortak olmaya, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşarak, çoğaltmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla,

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu adına,

Dr. Şehsuvar Ertürk Kongre Başkanı              Dr. Şule Şengül Kongre Sekreteri

 

http://www.hipertansiyonkongresi2013.org/