Pazartesi , 23 Ekim 2017
Anasayfa » GÜNCEL » ATAMA YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER
ATAMA YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

ATAMA YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

2004 yılında yayınlanan Sağlık Bakanlığı Atama Nakil Yönetmeliğinde bir çok madde değişerek adeta yamalı bohçaya çevrilmişti. Bakanlık kurumlarının ayrılmasıyla daha köklü değişikliklere gidilerek 26 Mart 2013 tarihinde Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği olarak Resmi Gazetede yayınlandı.

Yeni yönetmelikteki değişiklikleri madde madde inceleyelim:

Madde 7: Bölge hizmet grupları önceden 3 ayda bir ilan edilirdi, 2 aya indirildi.

Madde 15: Eski yönetmelikte yeniden atanma (açıktan atama) senede 2 defa olur deniyordu, yeni yönetmelikte sayı belirtilmiyor. Bakanlık istediği zaman açıktan atama yapacak veya yapmayacak.

Madde 16: Eski yönetmelikte olmayan bir madde eklendi; “Birliklerce, birlik içerisinde döneme bağlı kalmaksızın standart ve PDC dikkate alınarak yer değişikliği yapılabilir. Buna ilişkin usul ve esaslar Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından belirlenir.” Yani bir kişi döneme bağlı olmadan, gerekçe olmadan başka bir yere alınabilir. Bu madde hem torpillilerin sürekli yer değiştirmesi için kullanılacak hem de istenilmeyen kişilerin oradan uzaklaştırılması için kullanılacak.

Madde 18: Eş ve sağlık mazeretleri nedeniyle yapılan atamalar artık nokta tayin şeklinde değil il emrine yapılacak ve genel sekreter, halk sağlığı kurumu, sağlık müdürü nereye isterse oraya verecek. “Mazerete dayalı atamalar Bakanlık ve bağlı kuruluşlarınca il müdürlüğü, müdürlük veya birlik emrine yapılır.” Mazeret nedeniyle atanan kişiler her yıl mazeretlerinin devam ettiğine dair belge veriyorlar. Belge verme süresi 6 yıldan 5 yıla indirildi.

Madde 20: Eşlerin birbirleri için aynı hizmet bölgesinde çalışmaları durumunda kıdemlinin yanına kıdemsiz gönderiliyordu. Yeni yönetmelikte bu şart kaldırıldı, aynı hizmet bölgesinde hangi eş atama isterse kabul edilecek.

Madde 25: Genel sekreter, başkan, hastane yönetecisi, başhekim olarak 2 yıl çalışanlar istediği yere atanır.

Madde 28: Mazeret nedeniyle atananlar hariç olmak üzere, dhy kişilerden çalıştığı yerde pdc ye göre %30 dan fazla kadro fazlalığı çalışan varsa bulunduğu ilde başka kadroya atanabilir. Bulunduğu ilde kadro yoksa alt bölgelerden başka ile atanabilir, bu atamada gönüllülük esastır.

Madde 30: Açıktan atananlar,  yeniden atananlar, yer değiştirme suretiyle atananlar (kurum içi atama),  kurumlar arası atananlar, mazeret atamalarıyla atananlar, sınıf ve unvan değişikliği ile atananlar, hizmet gereği atananlar, yönetici atamaları, alt bölge atamaları, yeni açılan tesisler yapılan atamalar ile atanan kişiler bulundukları yerde 2 yıl çalışmadan yeniden atama talebinde bulunamaz. Ancak mazeret, olağan üstü haller ve alt bölge tayini yapılabilmesi için 2 yıl çalışma şartı aranmaz. Yer değiştirme suretiyle, alt bölge tayiniyle, karşılıklı yer değiştirme ile branşında eğitim kliniği bulunan eğitim hastanelerine atama isteyecek uzman doktorların baş asistanlık şartlarını sağlaması gerekiyor. Sağlık mazereti ile atananlar alt bölge ve karşılıklı yer değiştirme atamasına katılamaz. Aday memur mazeret ataması ve olağan üstü durumlar haricinde atama talebinde bulunamaz.

Geçici madde 1: KHK bünyesinde başhekim veya yardımcısı olarak 6 ay çalışmış olanlar 1 ay içinde başvurursa istediği yere atanacak!  Anlamsız bir madde.  Birilerinin işi görülsün diye yönetmeliğin sonuna eklenmiş.

 

Yeni yönetmelik her zamanki gibi tamamen doktorların aleyhine olacak şekilde düzenlenmiş. Önceki yönetmelikte unuttukları tüm gıcıklıkları bu yönetmeliğe eklemişler. Ayrıca istedikleri zaman istedikleri adamı yer değiştirebilecekleri şeklinde bir madde ekleyerek torpili meşrulaştırmış oldular.

 

Op. Dr. Uğur Demirci