Pazartesi , 23 Ekim 2017
Anasayfa » AKADEMİK » Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanına Görevi Engeli!
Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanına Görevi Engeli!

Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanına Görevi Engeli!

 

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’nden Bilim Özgürlüğü ve Akademik Özerklik İlkesine Aykırı Bir Uygulama

Prof. Dr. Ertan Yılmaz, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı’nda görev yapan değerli bir öğretim üyesi. 2012 Aralık ayında Anabilim Dalı başkanı olarak seçiliyor. Kendisi aynı zamanda, Türk Dermatoloji Derneği’nin de başkanı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, 31 Ocak 2013 tarihli yazısıyla, Prof. Dr. Ertan Yılmaz’ı, Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığında 3 ay süre ile görevlendiriyor; Üniversite Hastanedeki görevlendirmesini ise iptal ediyor.

Bu uygulama, Prof. Dr. Ertan Yılmaz’ın, gerekçe gösterilmeden, eğitim, öğretim, uygulama ve araştırmaların sürdürülmesi amacıyla kurulmuş bir yükseköğretim kurumu olan Üniversite Hastanesinde görev yapmasının engellenmesi, öğretim üyesi olarak sahip olduğu hak ve yetkilerden uzaklaştırılması, Anabilim Dalı başkanlığı görevinden fiilen alınması anlamına geliyor.

Ekte Rektörlüğün ilgili yazısı yer alıyor.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, bilim özgürlüğü ve akademik özerklik ilkesine, Yönetmelik, Kanun ve Anayasa hükümlerine aykırı olan bu uygulamasını bir an önce geri almalıdır!

13200_266202610177962_1939109553_n