Perşembe , 19 Ekim 2017
Anasayfa » DOKTORLAR » DOKTORLAR BU KADARINA DA PES DİYOR! Hastanede saldırıya uğrayan doktora ceza!
DOKTORLAR BU KADARINA DA PES DİYOR! Hastanede saldırıya uğrayan doktora ceza!

DOKTORLAR BU KADARINA DA PES DİYOR! Hastanede saldırıya uğrayan doktora ceza!

Samsun’da görev yaptığı hastanede uzman çavuşun silah kabzası ile yaraladığı doktora 3 bin lira para cezası verilirken, 15 ay hapis cezasına çarptırılan uzman çavuşun cezası ise ertelendi.

Olay, Gazi Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde yaklaşık 10 ay önce meydana gelmişti. Bir rahatsızlığı nedeniyle Samsun’da Gazi Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne giden uzman çavuş Ç.E. ile acil serviste görevli Dr. A.T. arasında tartışma çıkmış, yaşanan tartışma esnasında Uzman Çavuş Ç.E.’nin belindeki silahı çıkartarak kabzasıyla Dr. A.T’nin  kafasına vurarak doktoru hastanelik etmişti.

Doktoru hastanelik eden Uzman Çavuş Ç.E., Samsun 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanması sona erdi. Bugün görülen davanın son duruşmasında uzman çavuş Ç.E., 15 ay hapis cezasına çarptırılırken, hükmün açıklanmasına yer olmadığına karar verilerek cezası ertelendi. Dr. A.T ise kendisini silah kabzası ile darp eden uzman çavuşun üzerine yürüyüp hakaret edip hafif şekilde yaralanmasına sebep olduğu iddiasıyla 3 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Mahkemenin verdiği kararın kendisini son derece üzdüğünü belirten Dr. A.T., ağır ceza mahkemesine itirazda bulunacağını söyledi.

 

BU NASIL İŞ? HEM HİZMET VER, HEM DAYAK YE, HEM DE CEZA ÖDE…
          Bir rahatsızlığı nedeniyle Samsun Gazi Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne giden uzman çavuş ile acil serviste görevli Dr. Alaaddin Taştan arasında tartışma çıkmış, yaşanan tartışma esnasında Uzman Çavuş belindeki silahı çıkartarak kabzasıyla Dr. Alaaddin Taştan’ın kafasına vurarak hastanelik etmişti.
Gazi Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde yaklaşık 10 ay önce Dr. Alaaddin Taştan  arkadaşımız kendini bilmez bir uzman çavuş tarafından görevi başında darp edilmesiyle sonuçlanan bu olayla ilgili mahkeme dün Samsun 3. Asliye Ceza Mahkemesi karar verdi.. Doktoru hastanelik eden Uzman Çavuş  dün görülen davanın son duruşmasında15 ay hapis cezasına çarptırılırken, hükmün açıklanmasına yer olmadığına karar verilerek cezası ertelendi.  Dr. Alaattin Taştan ise kendisini silah kabzası ile darp eden uzman çavuşun üzerine yürüyüp hakaret edip,  hafif şekilde yaralanmasına sebep olduğu iddiasıyla 3 bin lira para cezasına çarptırıldı.
HEM HİZMET VER, HEM DAYAK YE, HEM DE CEZA ÖDE. Mantığı ile verilen bu karar bizleri derinden üzmüştür. Halbuki, bu kendini bilmez uzman çavuş, işlediği bu fiille hem doktoru görevi başında darp etmiş, bu vesileyle diğer hastaların hizmet almasını da engellemiştir. Ayrıca, kutsal bir meslek olan askerliği de kamu oyunda küçük düşürmüştür. Kolluk kuvveti olarak , hizmet veren doktoru koruması gerekirken, bizzat kendisinin görevi başındaki memuru darp etmesi kabul edilebilir bir tutum ve davranış değildir. Affedilmeside mümkün değildir. Hekimlere yönelik şiddet eğiliminde olan insanları cesaretlendirmektedir. Bu kararın bundan sonra hekimlere yönelik şiddete katkısı olacaktır. Olaya bu açıdan da bakmak gerekir.
         Bu fiilin sonucunda verilen cezanın ertelenmesini anlamak mümkün değildir. Bir de mağdur olan kişiye ceza verilmesi, üstelik bunun ertelenmemesi akla hafsalaya sığmamaktadır.
         Bu vesileyle Dr. Alaaddin Taştan’a Samsun Tabip Odası olarak tekrar geçmiş olsun diyor ve yanında olduğumuzu kendisine birkez daha hatırlatmak istiyoruz. Bu konuyu Sağlık Bakanlığımıza da bildireceğiz.
Yrd.Doç.Dr.Mithat GÜNAYDIN
Samsun Tabip Odası  Başkanı