Cuma , 20 Ekim 2017
Anasayfa » GÜNCEL » Kan içmeden duramayan Türk genci tıp literatürüne girdi.
Kan içmeden duramayan Türk genci tıp literatürüne girdi.

Kan içmeden duramayan Türk genci tıp literatürüne girdi.

Kan içmeden duramayan Türk genci tıp literatürüne girdi.

Dünyanın en prestijli dergilerinden Journal of Psychotherapy and Psychosomatics son sayısında dünyanın ilk vampiri olduğu tespit edilen 23 yaşındaki bir Türk’ün tıbbi hikayesine yer verdi.
Evli olduğu bildirilen gencin kan içme alışkanlığı yüzünden birçok sefer tutuklandığı belirtildi. Makaleye göre, kimliği belirtilmeyen genç adam, hayatında geçirdiği birkaç travmatik deneyimden sonra kan içmeye başladı ve bu artık kendisi için nefes almak gibi bir ihtiyaç haline geldi. Önce kendini sonra da başkalarını yaralayıp kanlarını için kişinin babası son çare olarak kan bankasından kan aldı.

Ailesinin çabalarıyla tedavi olmak için doktara giden genç, Denizli’deki askeri hastanede Doktor Direnç Sakarya’nın başkanlığında bir ekip tarafından tedavi edilmeye başlandı. İlk bulgulara göre hastanın çoklu kişilik sorunu, travma sonrası stres bozukluğu kronik depresyon ve alkol bağımlılığı yaşadığı tespit edildi ve bunların sonucuna bağlı olarak da “vampir özelliği” gösteren ilk hasta olduğu anlaşıldı.

Araştırmacılar, hastanın 4 aylık kızını kaybettiğini, amcasının önünde öldürüldüğünü, bir arkadaşının önünde cinayet işlediğini, çocukken annesinin ona sık sık saldırdığını ve 5 ile 11 yaş arasında hiçbir şey hatırlamadığını belirtti. Makalede, çoklu kişilik sorunu devam eden hastanın kan içme ihtiyacının azaldığı yer aldı.

KAYNAK: f5haber

İlgili Makaleye: Sakarya D.  · Gunes C.  · Ozturk E.  · Sar V.
‘Vampirism’ in a Case of Dissociative Identity Disorder and Post-Traumatic Stress Disorder
Psychother Psychosom 2012;81:322–323  (DOI: 10.1159/000335930)  ile ulaşabilirsiniz.

2 yorum

 1. Makalenin full textine ;

  Sakarya D. • Gunes C. • Ozturk E. • Sar V. ‘Vampirism’ in a Case of Dissociative Identity Disorder and Post-Traumatic Stress Disorder. Psychother Psychosom 2012;81:322–323

  referansı ile ulaşabilirsiniz.

  Haberde ve makale adı geçen Dr.Direnç Sakarya’nın kişisel web sitesinden ; http://www.direncsakarya.com/ referansla http://www.livescience.com/26971-real-life-vampire-addicted-to-blood.html?cid=dlvr.it Live Science’da yayınlanan haberde ve ”before it’s news” de http://beforeitsnews.com/strange/2013/02/vampirism-reported-in-scientific-journal-youth-addicted-to-drinking-blood-2447002.html de de makale referansı ile habere yer verildiğini görebilirsiniz..

  Sevgiler..

 2. Bu kadar’da bilgisizlik olmaz ki!
  Dunya’nin ilk vampir’i bir Türk degil’dir ama en büyük saçmaliklara dahi bilimsel bir yön vermeyi ba$arip, kendisi’de inanan, kesinlile Tûrk’tûr sanirim.

  Bu magazinsel habercilik, doktor’lara hiç yaki$miyor söyleyeyim.

  “Journal of Psychotherapy and Psychosomatics” ismine web of science’de baktim, böyle bir dergi bilimsel dergiler arasinda yer almiyor. “Dunya’nin en bilimsel dergilerin’den…” doktor degil, gazetecisiniz heralde! :))
  Arti, referans verilmemi$…yazar’in ismi, dergi no, sayi, sayfa vs vs…

  Arti bilimsel olarak “vampir” kelimesi kullanilmayacagi gibi, dunyanin ilk kan içeni, en az bi 16 inci asirlara’a dayanir.
  Son olarak, vampir’likten ziyade, “mazo$izm” tabiri konulan taninmi$ bir psikiatrik hastalik’tir.
  Hadi tarih okumadi, ama hiç kanli kontes’in filminide mi izleyemedi bu makale yazar’i komik $ahis

  Ya referansi ile birlikte makale’yi yayinlar, yada bu yalan haber’i ortadan kaldirmanizi tavsiye ediyorum. Ziraa, hem sitenizi hem doktor kimliginizi zedelemek’ten fazlasini yapmiyor.

  Saygilar,