Pazartesi , 23 Ekim 2017
Anasayfa » GÜNCEL » FLAŞ HABER: İŞYERİ HEKİMLİĞİ İÇİN TAM GÜN YASASI’NDA DÜZENLEME YAPILACAK

FLAŞ HABER: İŞYERİ HEKİMLİĞİ İÇİN TAM GÜN YASASI’NDA DÜZENLEME YAPILACAK

Çalışan sayısı dikkate alınarak parça parça hayata geçirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın büyük bölümü 30 Haziran’da yürürlüğe giriyor. Bütün işyerlerine hekim çalıştırma mecburiyeti getirildi. Doktor ihtiyacına çözüm olarak Tam Gün Yasası’nda esnekliğe gidiliyor. Devlet ve özelde çalışan doktorlar mesai saati dışında işyerlerinde görev alabilecek. Bir doktor, birden çok işletmeye hizmet sunabilecek.

Tam Gün Yasası kapsamında doktorların kamu dışında bir yerde çalışması yasak. Ancak İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 1 milyon 450 bin işyerine hekim çalıştırma zorunluluğu getirilince uygulamada esneklik mecburiyeti doğdu. Türkiye’nin hekim sayısının yetersiz olmasına rağmen on binlerce işyeri hekimi ihtiyacını dikkate alan bakanlıklar harekete geçti. Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yürütülen görüşmeler sonu1011165_10151633105798631_871280429_ncunda kamuda çalışan mevcut doktorlardan bu alanda yararlanılması kararlaştırıldı. Özel sektördeki doktorlar da mevcut işlerinin yanı sıra işyeri hekimi olarak çalışabilecek. Edinilen bilgilere göre Tam Gün Yasası’nda değişiklik gerektiren düzenleme için bu hafta Meclis’e kanun tasarısı sunulacak.
Düzenleme parça parça yürürlüğe girdiği için şu ana kadar ciddi bir sıkıntı yaşanmadı. Ancak kanunun büyük bir bölümü 30 Haziran itibarıyla hayata geçiyor. Bu tarihten itibaren 600 bin işletme için ilk kez işyeri hekimi çalıştırmak zorunlu olacak. Buna uymayan işveren, her ay için 5 bin 390 lira ceza ödeyecek. Yasanın tamamının yürürlüğe gireceği Temmuz 2014’te ise hekim şartı bütün işyerlerini kapsayacak. Dolayısıyla zaten had safhada bulunan Türkiye’nin doktor ihtiyacı artacak. Soruna çözüm arayan Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, mevcut doktorlardan işyeri hekimi olarak yararlanılmasını kararlaştırdı. Böylece 126 bin doktor, mesai saatleri dışında işyeri hekimi olarak görev yapabilecek. Gerekli mevzuat düzenlemeleri önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Bir doktor, birden çok işletmeye hizmet sunabilecek. Hekimlerin alacağı ücret, işverenle yapacağı sözleşmeye göre belirlenecek.
Türkiye’de ilk kez bütün işletmeler için uygulamaya konulan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı şartının küçük işletmelere ekonomik yük getirmemesi için de tedbir alındı. 1 ile 9 kişi arasında çalışanı bulunan işyerlerinin hekimi ve iş güvenliği uzmanı için yapacağı harcama, devlet tarafından karşılanacak. 30 Haziran itibarıyla kanun kapsamına alınacak 600 bin işletmeden 400 bini 1 ile 9 işçi çalıştıran firmalardan oluşuyor.

Kaynak :Sabah