Perşembe , 19 Ekim 2017
Anasayfa » DOKTORLAR » Hekiminize sahip çıkın!
Hekiminize sahip çıkın!

Hekiminize sahip çıkın!

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği üyeleri sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin son bulması ve caydırıcı önlemler alınması için basın İzmit Kuruçeşme Yenimahalle Aile Sağlığı Merkezi önünde eylem gerçekleştirdi.

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği üyelerinin, geçtiğimiz gün görev yaptığı Yenimahalle Aile Sağlığı Merkezi’nde hastası Pelin B. tarafından darp edilen Dr. Işıl Saka’ya destek olmak amacıyla düzenlediği basın açıklamasına; Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Emekçileri Sendikası (Ses) Kocaeli Şubesi Başkanı Murat Harata, Kocaeli Tabip Odası Başkanı Kemal Keşmer ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

HABERİN VİDEOSU:

SAĞLIKTA ŞİDDET TEHLİKELİ BOYUTTA

sibel_dr

Sağlık çalışanları adına açıklama yapan Kocaeli Aile Hekimleri Derneği(KAHED)Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Gören ülke genelinde yaşanan şiddet olaylarının tehlikeli bir boyutta olduğunu söyleyerek, “Ülkemizde son yollarda gederek artan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayı maalesef ilimizde de sıkça yaşanmaktadır. Tüm uyarılara rağmen, hatta çok yakında bir meslektaşımız Ersin Arslan’ı kaybetmemize rağmen şiddetin önüne geçilmiyor. Hekime ve sağlık çalışanına yönelik şiddet tehlikeli boyutlardadır. Ölümle ve sakatlıkla sonuçlanan saldırılar olmuştur, ne yazık ki bundan sonra da olması çok muhtemeldir. En son 24 Ocak Perşembe günü Dr. Işıl Saka Yenimahalle Aile Sağlığı Merkezi’nde odasında hasta bakarken başka bir hasta tarafından darp edilmiştir. Bu olay biz Kocaeli’de çalışan sağlık çalışanlarını çok üzmüş ve yıpratmıştır. Bu olayı ve tüm şiddet olaylarını kınıyor, Işıl hanımın nezdinde şiddete uğraşan tüm çalışanlara geçmiş olsun derken bu olayların son bulması için gereken caydırıcı önlemlerin alınmasını bir kez daha ilgililerden talep ediyoruz. Bu süreçte sessizliğini koruyan amirlerimizden de çalışanlarına sahip çıkmasını talep ediyoruz.”dedi.

CAYDIRICI ÖNLEMLER ALINSIN

Sağlık çalışanları olarak yaşadıkları yoğun tempoya rağmen hastalara en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını söyleyen Gören, şöyle devam etti: “Bizler 12 yıllık eğitim hayatımızda 6 yıl daha sürekli, yoğun tempolu bir eğitimle devam edip, sadece insanlara hizmet vermek, sağlık vermek adına sahalarda çalışmaya başladık. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumayı görev bildik. Sahalarda hasta ve hasta yakını psikolojisini anlayarak, fedakarlıkla hizmet sunmaya çalıştık. Ama ne yazık ki fiziksel ya da sözel şiddetin yaşanmadığını gün kalmadı. Bu konuda kanun uygulayıcılarından, sağlık çalışanını koruyan ve hasta ve hasta yakınlarını şiddet uygulamaktan caydırıcı daha kesin önlemler almalarını bekliyoruz.

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği olarak; amaçladığımız görevleri sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için; ilimizde ve Türkiye’de hekime yönelik şiddete dur diyoruz. Eğer sağlıkla sağlıklı hizmet almayı istiyorsanız hekimine sahip çıkın. Doktor Işıl hanıma bir kez daha geçmiş olsun derken, her zaman tüm üyelerimizin ve sağlık çalışanlarımızın yanında olacağımızı bildiriyor ‘bu son olsun’ diyoruz.”

ÖzgürKocaeli.com