Cuma , 20 Ekim 2017
Anasayfa » AKADEMİK » SON 8 TUS’un İLGİNÇ ANALİZİ!
SON 8 TUS’un İLGİNÇ ANALİZİ!

SON 8 TUS’un İLGİNÇ ANALİZİ!

Sınava giren kişi sayısının son 8 yıldaki dağılımına bakacak olursak 2010 Nisan TUS’tan sonra azaldığını görüyoruz. Bu azalışın sağlık politikalarındaki değişim yada kişilerin uzmanlığa olan ilgisinin aile hekimliği uygulamasından sonra azaldığını söylemek için zamana ihtiyacın olduğunu söyleyebilirim.

Tablo-1: Nisan Dönem TUS sınavına giren kişi sayılarının yıllara göre dağılımı 

Son 8 sınavın yine temel bilimler net ortalamalarına bakacak olursak 2009 Eylül TUS’ta tavan yaptığı diğer sınavlarda ise net ortalamalarının birbirine yakın oluğunu görmekteyiz. Yani sınava giren kişiler olarak belirli bir seviyede TUS’a hazırlandıklarını söyleyebiliriz. 2012 Nisan TUS’tan sonra soru sayısı 40 fazla olmasına rağmen net ortalamalarının 50 civarında olup ortalama 3-5 net arttığını ve 2009 Eylül TUS’a yakın olduğunu görüyoruz. Soru sayısının artışının çokta net ortalamalarında değişikliğe yol açmadığını söyleyebiliriz.

Tablo-2: Temel bilim net ortalamalarının yıllara göre dağılımı 


Önemli Not: 2012 Nisan, 2012 Eylül ve 2013 Nisan TUS’ta soru sayısı 240’dır.

Son 8 sınavın klinik bilimler net ortalamalarına bakacak olursak net ortalamalarının birbirine yakın oluğunu görmekteyiz. Yani sınava giren kişiler olarak belirli bir seviyede TUS’a hazırlandıklarını söyleyebiliriz. 2012 Nisan TUS’tan sonra soru sayısı 40 fazla olmasına rağmen net ortalamalarının 50 civarında olup ortalama 3-5 net arttığını görüyoruz. Soru sayısının artışının çokta net ortalamalarında değişikliğe yol açmadığını söyleyebiliriz.

Tablo-3: Klinik bilim net ortalamalarının yıllara göre dağılımı 


Önemli Not: 2012 Nisan, 2012 Eylül ve 2013 Nisan TUS’ta soru sayısı 240’dır.

Son 7 sınavın yıllara göre kontenjan dağılımında 2010 Nisan, 2011 Nisan ve 2012 Nisan TUS’ta en düşük seviyede olduğunu, diğer sınavlarda ise ortalama olarak birbirine yakın olduğunu görmekteyiz. Genel olarak Nisan TUS kadro sayısının az olduğu Eylül TUS’ta ise kadro sayısında artış olduğunu ve kontenjan ortalamalarının ise birbirine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Son 7 TUS’un ortalama kontenjan sayısı ise 2614’dür.

Tablo-4: Yıllara göre kontenjan sayısının dağılımı 

Yerleştirmeye başvuran aday sayısının devamlı azalışta olduğunu görmekteyiz. Bu azalışın kişilerin tercihlerinde ki seçiciliğine bağlayabilir miyiz bilemiyorum bu konuda detaylı bir anket çalışması yapmak lazım diye düşünüyorum.

Tablo-5: Yerleştirmeye başvuran aday sayısı 

Hazırlayan: Dr.Rıza ERÖKSÜZ