Pazartesi , 23 Ekim 2017
Anasayfa » DOKTORLAR » SON DAKİKA!!!! EK ÖDEMELER 15 ŞUBATTA YATIYOR!!!!
SON DAKİKA!!!! EK ÖDEMELER 15 ŞUBATTA YATIYOR!!!!

SON DAKİKA!!!! EK ÖDEMELER 15 ŞUBATTA YATIYOR!!!!

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Hasan Çağıl, sağlık personelinin ek ödemeleriyle ilgili bir sıkıntı olmadığını, 15 Şubat’ta maaşla birlikte bu ödemelerin de yapılacağını açıkladı.

Bir süre önce ”Performansa dayalı ek ödeme sisteminin kaldırıldığı ve sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılmayacağı” yönünde asılsız haberler çıktığını anımsatan Çağıl, bu konudaki mevzuatta düzenlemeye gidilmesi sebebiyle ”hesaplamaların tekrar yapılmaması için mevzuat değişiklinin beklenmesi”nin istendiğini, bunun ”ek ödemelerin yapılmayacağı” şeklinde yanlış yorumlandığını belirtti.

Hazırlanan yeni mevzuatta çalışanlar lehine düzenlemelerin yer alacağını ifade eden Çağıl, yarın yayınlanması planlanan bu mevzuatla ek ödemelerin her zaman olduğu gibi maaşla birlikte 15 Şubat’ta yapılacağını bildirdi.

Çağıl, ”Ek ödemeler ve maaş bu ay itibarıyla çalışanların eline geçecek, sorun yaşanmayacak diyebiliriz öyle mi” sorusuna, ”Tabii ki” yanıtını verdi.

BAZI ALANLARDA KATSAYILARA YENİ DÜZENLEME

Ek ödemelerle ilgili mevzuatta yapılacak düzenlemeye ilişkin de bilgi veren Hasan Çağıl, bazı hizmet gruplarında ve belirli birimlerde daha adil ödeme yapılabilmesi için farklı katsayılar oluşturulduğunu belirtti.

Çağıl, ”Ek ödemelere 15 Şubat’ta yapılacak iyileştirmeler yansıyacak, kritik ve hizmet vermekte zorlanılan birimlerde görev yapanlar daha fazla ek ödeme alacak. Mesela acilde ve yoğun bakımda çalışan hekimler ya da il dışında görevlendirmelerde ek ödemeler artacak” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın Sudan, Somali, Afganistan gibi ülkelerde sağlık hizmeti verdiğini, Suriye’den gelenlerin bulunduğu kamplarda da hekimlerin görevlendirildiğini ifade eden Çağıl, bu tür görevlendirmelerde performansın daha fazla ödenmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Hasan Çağıl, ”İl dışında görevlendirdiklerimiz bugünkünden çok daha iyi ek ödeme alacak ve artık gönüllü gitmek isteyecek” diye konuştu.