Perşembe , 19 Ekim 2017
Anasayfa » DOKTORLAR » Türk doktoru yeni buluşuyla tıp tarihine geçti!
Türk doktoru yeni buluşuyla tıp tarihine geçti!

Türk doktoru yeni buluşuyla tıp tarihine geçti!

Orta kulakta bulunan ancak; varlığı bilinmeyen 2mm’lik bir kemik ile iki boşluğu 16 yıl önce keşfetmesine rağmen kendi adını vermeyen Doç. Dr. Kazım Önal’ın yapmadığını, İtalyan bilim adamı Daniele Marchioni yaptı. Bilim adamı kemiğin iki yanındaki boşluğa ‘Onal tip 1’ ve ‘Onal tip 2’ adını vererek bir Türk Doktor’un adının tıp literatürüne geçmesini sağladı.

kazim

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kazım Önal, yaklaşık 16 yıl önce mikroskopla yaptığı araştırmada orta kulakta o güne kadar varlığı bilinmeyen bir kemik ve iki boşluk buldu. Meslek çevresinde daha kolay benimsenebilmesi ve literatürde yer alması için ‘supratubal recess’ ismini verdiği kemik ile boşlukların ABD’de okutulan kulak ders kitaplarına geçtiğini de aktaran Doç. Dr. Önal, “Bu bilgilerin literatürde kabul görmesi için kendi adımı vermek yerine İngilizce bir isim kullandım. O zamanlar gençlik zamanlarımızdı. Böyle yaptık” diye konuştu.

İtalya’nın Modena Üniversitesi’nden Daniele Marchioni adlı bir bilim adamının da aynı bölgede endoskopi ile inceleme yaparken kemiğe ve iki boşluğa rastladığını anlatan Doç. Dr. Önal, “Araştırma yapan bilim adamı bu kemik ve boşluğun daha önce benim tarafımdan bulunduğunu görünce kemiğin adını aynı bırakıyor; ancak iki boşluğa benim adımı veriyor. Bu olay 2011 yılında yayınlanan bir makalede geçmiş; ancak makalelerin tamamını okuma şansımız olmadığı için biz bunu bir yıl sonra fark edebildik. Kulakta bulunan bu iki boşluğun adı tıp literatüründe artık ‘Onal tip 1’ ve ‘Onal tip 2’ olarak geçiyor. Ayrıca makalelerde kemik ve boşlukları benim bulduğum da belirtiliyor” dedi.

BEYİN İLE KULAK ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ
Doç. Dr. Kazım Önal, 1997 yılında keşfettiği kemiğin kulak ile beyin arasında bir sınır oluşturarak ameliyatlarda hastaların felç kalmasının önüne geçilmesini sağladığını vurguladı. Keşfedilen bu noktasında bir bölge olduğunu ve kemiğin ameliyat sırasında cerrahlara yol gösterici olacağını da dile getiren Doç. Dr. Önal, “Burası orta kulağın bitip beynin başladığı yer olması açısından çok önemli. Bu bölgede ameliyat yapan cerrah, bu kemiği görünce beyin ve yüz sinirlerine zarar vermemek için frene basmalı ve durmalı. Basmazsa girdiği yerde hasta hayatını kaybediyor, yüz felci geçirebiliyor. Bu kemik bir anlamda işaret levhası. Bu kemiğin farkına varıldığı zaman durulduğunda hasta büyük bir hasardan, cerrah ta büyük bir kazadan kurtulmuş oluyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: STAR